Banxico'da enflasyonla mücadelenin henüz bitmediği uyarısı yapılıyor

celikci

Global Mod
Global Mod
“Makroekonomik koşullar ve enflasyon görünümü, referans faiz oranında halihazırda sahip olduğumuz seviyeye ek ayarlamalar yapmamıza izin verdiğinde, bunların kademeli olacağını düşünüyorum. Hala belirsiz, zorluklarla dolu bir ortam var ve adım adım ilerlememiz gerekiyor. Adım atın, temkinli olun, acele etmeyin, her kararda enflasyonu ve mevcut bilgileri analiz edip ona göre hareket edin” dedi.

Yetkili, enflasyonda bir düşüş süreci yaşanmasına rağmen para otoritesinin (Banxico) para politikası kararları vermenin uygun olduğu her durumda mevcut verileri analiz etmesi gerektiğini ekledi.

“Referans faiz oranımızı 25 baz puan düşürmemiz hiçbir şekilde enflasyonla mücadeleyi tamamladığımız ya da sorunun çözüldüğünü düşündüğümüz anlamına gelmiyor. Aslında önemli ilerlemeler var ama gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin büyük çoğunluğunda ve bizim Tabii ki ülke de dahil, daha gidecek çok yolumuz var” dedi.

Banxico referans faiz oranını %11'e düşürdü geçen yılın Mart ayından bu yana koruduğu %11,25 seviyesinden. Bu, parasal sıkılaştırma döngüsünün 2021 ortalarında başlamasından bu yana yapılan ilk düzenlemedir.

21 Mart'ta merkez bankası, referans oranın son kez ayarlanmasından bu yana enflasyondaki düşüş sürecini fark etti, ancak “zorlukların ve risklerin” devam ettiğini kabul etti. ihtiyatlı yönetime devam para politikasının.

Enflasyon Mart ayının ilk yarısında hızlandı beklentinin üzerinde, Şubat ayının ikinci yarısındaki %4,35'in üzerinde, %4,48 ile gerçekleşti; ancak 2022'de ulaştığı %8,77'lik yirmi yılı aşkın rekordan çok uzak.

Reuters'in verdiği bilgiye göre