Banxico'nun faiz oranı “belirli bir süre” yüzde 11,25'te kalacak

celikci

Global Mod
Global Mod
Yönetim Kurulu, görünümün “hala karmaşık göründüğünü” ancak merkez bankası Yönetim Kurulu'nun son toplantı tutanaklarına göre enflasyonla mücadele sürecinde ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Referans faiz oranındaki son artış geçen yılın Mart ayında gerçekleşti. O zamandan beri %11,25 seviyesinde kaldı.

Enflasyon geçen yıl yavaşlamış olsa da Ekim ayındaki %4,26'dan Kasım ayını %4,32'ye yükseltti. Tutanaklara göre, çekirdek enflasyon 2023'ün sondan bir önceki ayında düşmeye devam ettiğinden, yukarıdakilerin arkasında çekirdek dışı endeks yer alıyor.

“Enflasyon görünümü zorluklar yaratmaya devam ediyor. Ufuktaki enflasyonun beklenen gidişatına ilişkin risk dengesi yukarı yönlü olmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu Yönetim Kurulunun çoğunluğu.

Yukarı yönlü riskler arasında, Yönetim Kurulunun çoğunluğu temel endeksin yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğine dikkat çekti

Merkez Bankası, yeni tahminlerin enflasyon eğiliminde bir değişikliğe işaret etmediğini savundu; Tahmin, tüketici fiyat endeksinin 2025 yılının ikinci çeyreğinde %3 hedefine yakınlaşacağı yönünde devam ediyor.