“Bir metre ötemde üzerime doğrultulmuş silah buldum”

Bakec

New member
İtalya Serie A Ligi ekiplerinden Milan’ın Fransız futbolcusu Tiemoue Bakayoko, İtalyan polisinin kendisini trafikte durdurup silahla sert biçimde yaptığı üst aramasıyla can güvenliğini tehlikeye attığını belirtti.
İtalyan basınında çıkan haberlere nazaran Bakayoko, toplumsal medya hesabı üzerinden İtalyan polisinin 3 Temmuz’da kendisini trafikte durdurup sert biçimde yaptığı üst aramasını eleştirdi.
Bakayoko, “Hata yapmak insani bir şeydir. Benim buna ait bir problemim yok. Fakat kullanılan formülü problemli buluyorum. Bunun olması gerekenin de ötesine geçtiğini düşünüyorum. niye bana yalnızca kimlik evraklarımı sormadılar, niye bağlantı kurmuyorlar? Bir metre ötemde, karşımda camdan üzerime doğrultulmuş silah buldum. Çok açık biçimde ömrümüzü tehlikeye attılar. Bir insan ömrünü, bu kadar tehlikeye atmak kabul edilebilir değil.” sözlerini kullandı.
Milano kentinde 3 Temmuz’da yaşanan ve toplumsal medyaya da yansıyan olayda, İtalyan polisi, Gae Aulenti meydanı etrafında şüphelendikleri koyu renk camları olan SUV model bir aracı durdurmuş ve araçtaki Milan futbolcusu Bakayoko’yu kuşkulu sanarak silah göstererek otomobilden indirmiş ve üstünü aramıştı. Bir polis, Fransız oyuncunun üstünü ararken, diğer bir polisin üst araması yaptıkları kişinin Milan futbolcusu Bakayoko olduğunu söylemesi üzerine polislerin şaşkınlık yaşadığı imajlara yansımıştı.
Milano Emniyeti’nden olaya ait yapılan açıklamada ise polislerin ortasında bulundukları bağlam kapsamında uyguladıkları prosedürün yanlışsız olduğu savunulmuştu. Basında, polislerin, Senegalli uyuşturucu tacirlerinin peşinde olduğu ileri sürülmüştü.
Bakayoko’ya yapılan arama ve bunun toplumsal medyaya yansıması, bir fazlaca kişinin yansısını çekmişti. Birtakım kullanıcılar, İtalyan polisinin bu sert halinin durdurdukları kişinin siyahi olmasından kaynaklandığını ve bunun ırkçılık olduğu yorumunu yapmıştı.