CDMX merkezli banka ABD'li kongre üyesine rüşvet verdi

celikci

Global Mod
Global Mod
Salı günü büyük jüri tarafından geri gönderilen ve Cuma günü mühürü açılan iddianamede, Cuellar ve eşinin Aralık 2014'ten en azından Kasım 2021'e kadar Azerbaycan'dan ve ismi belirtilmeyen bankadan yaklaşık 600.000 dolar rüşvet aldığı iddia ediliyor.

İddianameye göre rüşvetler, sahte danışmanlık sözleşmeleri yoluyla ve Imelda Cuellar'ın sahibi olduğu paravan şirketler aracılığıyla aklandı.

Buna karşılık kongre üyesi, Washington'un dış politikasını Azerbaycan lehine etkilemek ve ABD hükümet yetkililerine, işini tehdit eden kara para aklamayı önleme politikalarına karşı banka lobisine yardım etmek için kamu görevini kullanmaya çalıştı.

Cuma günkü iddianame öncesinde Cuellar iddiaları reddeden bir açıklama yaptı. Teksas Demokratı, “Hem eşimin hem de benim bu iddialarda masum olduğumuzu açıkça belirtmek istiyorum.” dedi.

Temsilciler Meclisi'ndeki en muhafazakar Demokratlardan biri olarak kabul edilen kongre üyesi, iki yıllık on birinci dönem için aday görünüyor. Laredo ve San Antonio'nun bazı kısımlarını içeren Meksika sınırındaki bir bölgeyi temsil ediyor.

ABD Kongre Üyesi Henry Cuellar ve Eşi Rüşvet, Yasa Dışı Yabancı Etkisi ve Kara Para Aklama Planlarıyla Suçlanıyor

Kongre Üyesinin, Kongre Üyesi Olarak Resmi İşlemler Karşılığında İki Yabancı Kuruluştan 600.000 ABD Doları Rüşvet Aldığı İddia Edildi

🔗
: https://t.co/V8jzilwdWR pic.twitter.com/aYBaTjSqvN

— ABD Haber Bakanlığı (@TheJusticeDept)
3 Mayıs 2024