Eskişehirspor’un tecrübeli kaptanları muvaffakiyet için gençlerin gücüne güveniyor

bencede

New member
Türk futbol tarihinin esaslı kulüplerinden Eskişehirspor, Üstün Lig ’e veda ettiği 2015-2016 döneminden bu yana ekonomik meşakkatler ve geçmiş devirde forma giyen futbolcular ile antrenörlere olan borçları niçiniyle uygulanan transfer yasağı ötürüsıyla takım kurmakta zorlanıyor.

Kelam konusu yasak niçiniyle siyah-kırmızılı grubun TFF 1. Lig’deki 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 dönemi takımlarından altyapısından yetişen genç futbolcular daha fazla forma talihi buldu.

TFF 2. Lig’de birinci 2 maçında 4 puan almayı başaran Eskişehirspor’da 17 yaşındaki Buğra Çağlıyan ekibin en genci, 37 yaşındaki Sezgin Coşkun da en deneyimli isim olarak takımda yer alıyor.

Takımdaki 21 futbolcusunun 11’i, 20 yaş altındaki oyunculardan oluşan Eskişehir temsilcisinin kaptanları Sezgin Coşkun ile Onur Bayramoğlu, kadro arkadaşlarının alanda verdikleri çabanın maddi ve manevi olarak desteklenmesini istiyor.

“18 yaşındaki Bartu’nun yanında amcası üzere duruyorum “

Siyah-kırmızılı formayla 237 maçı geride bırakan Sezgin Coşkun, AA muhabirine, dönem başında transfer yasağını kaldırmak için kulüp idaresinin fazlaca uğraş verdiğini söylemiş oldu.

Geçen dönem takımda bulunan biroldukça deneyimli oyuncuyu da kaybettiklerini anımsatan Sezgin, şu biçimde konuştu:

“18 yaş altı, 17 yaş altı, 16 yaş altı ekiplerimizde yer alan oyunculardan takımımıza destekler yaptık. Bu da hazırlık devrinde her insanın başında soru işareti oluşturdu. Bu kadronun nasıl bir performans sergileyeceği bilinmiyordu. Daha fazla inanmamız, daha fazla çalışmamız ve bir arada olmamız gerektiğini farkındaydık. Dönem başı kamplarında hoş bir ortam oluşturduk. Lige de TECO Karacabey Belediyespor galibiyetiyle başladık. Deplasman galibiyetinin akabinde şampiyonluk için kurulmuş Şanlıurfaspor ile alanımızda birliktee kaldık. Bunlar da uygun yolda olduğumuz gösteriyor lakin lig epeyce uzun bir maraton. Bu maratondan sağlam çıkmak için dönem başındaki konsantrasyonla devam etmemiz gerekiyor. Grubun yaş ortalamasını Onur ile ben bozuyoruz. Bartu 18 yaşında, ben neredeyse 38 yaşındayım. Yanında amcası üzere duruyorum.”

Sezgin, ekipteki oyuncuların hem yaşları tıpkı vakitte futbol deneyimleri prestijiyle kendisine ve Onur Bayramoğlu’na hürmet duyduğunu aktararak, deneyimlerini genç futbolculara aktarmaya çalıştıklarını bildirdi.

Ekibin genç oyuncularını rastgele bir sorun ya da düşünce anında gözlerinin içine baktığını lisana getiren kaptan Sezgin, şöyleki devam etti:

“Eskişehirspor üzere büyük bir topluluk direniş ve yeni oluşum ortasında. Bu grubun başında da biz varız. Yük ağır lakin ağır yükün altından genç futbolcuların istek ve inançlarıyla kalkmaya çalışıyoruz. Onur ve benim uğraş ettiğimizi nazarann genç futbolcuların da istekleri artıyor. Ligde yaptığımız son 2 maçın çabasının üzerine biraz daha koyup devam etmeliyiz. Zira bu ligde çaba üst seviyede. Bu niçinle konsantrasyonun da üst seviyede olması lazım. Bu kadar olumsuzluğun ortasında bir daha oluşan bir Eskişehirspor var. Bu ekip büsbütün Eskişehirli çocuklardan oluşuyor. Maddiyatın yanında manevi takviyeye de muhtaçlık var. Bir kişinin duası, göz kırpması, gülümsemesi bile her şeyi değiştirebilir. Burası büyük bir topluluk. Eskişehirspor, Anadolu’nun yıldızı olarak tabir ediliyor. Bu grup için her insanın bir ortaya gelmesi lazım. Eskişehirspor forması ve armasını en düzgün biçimde temsil etmeye çalışıyoruz. Bir ortada olalım, biz olalım, daha canlı olalım.”

“Eskişehirspor’un genç futbolcuları için bu takımdayız”

Kadrosuyla 64 maça çıkan 31 yaşındaki ikinci kaptan Onur Bayramoğlu ise dönem başında güç bir müddetcin kendilerini beklediğini bilmelerine karşın gönüllerindeki Eskişehirspor sevgisi için grupta yer aldıklarını vurguladı.

Geçen dönem yapılan kusurların yenidenlanmaması, müspet bir hava oluşturmak için çalıştıkların anlatan Onur, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mücadele ve puan manasında döneme hoş bir başlangıç yaptık. Lig uzun bir maraton lakin geride kalan maçlar Türkiye’ye ve topluluğa umut verdi. Bu da gelecek ismine bizi keyifli ediyor. Grubun ve Eskişehir’in geleceği için elimizden geleni yapacağız. Eskişehirspor’un genç futbolcuları için bu gruptayız. Onlar da bunun farkında. Ben de deneyimsiz bir futbolcuyken önümdeki usta isimlerden bir şeyler öğrendim. Onlarda da tıpkı potansiyeli görmek beni keyifli ediyor.”

Onur, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde biroldukca genç futbolcunun birinci sefer Eskişehirspor taraftarının önüne çıktığını belirtti.

Geçen haftaki Şanlıurfaspor müsabakasının birden fazla genç futbolcunun taraftarlı oynadığı birinci maç olduğunu kaydeden Onur, “Hepsi de Eskişehirspor taraftarının önünde ayaklarının ve ellerinin titrediğini anlatıyor. Eskişehirspor’un hak ettiği yerlere gelmesinden öteki hiç bir beklentimiz yok. Bunun için de kimin elinden ne geliyorsa yapmasını istiyoruz. her insanın Eskişehirspor için elini taşın altına sokması gerekiyor.” diye konuştu.

AA