Gorki’de boş balon gösterisi: “Sahne istismarı”

Adanali

New member
Ev
tiyatro
Gorki’de boş balon gösterisi: “Sahne istismarı”

Oyun yazarı Sivan Ben Yishai ve yönetmen Sebastian Nübling, Gorki Tiyatrosu’nda “sahne istismarı” konusunda ellerinden geleni yapıyorlar.

Akşam coşkulu alkışlarla başlar. Resimde: Aysima Ergün, Mehmet Yılmaz, Lindy Larsson ve Vidina Popov (soldan sağa). imago

Hayır, alkışların düzeyine göre Gorki Tiyatrosu’nda seyirci durgunluğuna ya da tiyatro krizine dair bir emare yok. En azından Sivan Ben Yishai’nin hafta sonu prömiyeri yapılan ve hemen coşkulu tezahüratlarla başlayan en son sahne hitinin Sebastian Nübling versiyonunda değil. Yine de kasetten. İronik bir şekilde, sonraki parçanın adı “Bühnenbeschimpfung”, Gorki’de bu aslında başlı başına yerine getirilemez bir söz, çünkü orada her şey her zaman kendi başına büyük bir sahne kutlaması haline geliyor. Özellikle Sebastian Nübling’in vücudun sportif, koreografili kullanımının iletişimin çoğunu ele aldığı enerjik yapımlarında, oynama arzusu her zaman kazanır.

Aşırı enerji seviyesi

Yani Cumartesi gecesi büyük bir geceydi: sevinç, duygu, uluyan müzik ve kısa bir süre önce yüreklerini ortaya koymuş olması gereken tuhaf pembe kostümlü dört figürün en az on düzine kendinden geçmiş reverans turu. Çeyrek saatlik bir hürmetten sonra, kısa bir süre küçük bir yuhalamaya dönüşür ve grotesk figürler, ayık siyah-beyaz giyimli oyunculara dönüşür, ancak coşkulu enerji seviyesi belirlenir.

Jelinek Hazine huzurunda: Deutsches Theatre'da

Jelinek Hazine huzurunda: Deutsches Theatre’da “Kişinin göstergesi”

Ve sonra, dördünün bir aktör olmanın mantıksız taleplerini incelediği aşağıdaki rantlar, her şeyin üstesinden geliyor. Daha doğrusu bedenlerinden talep edilen dayatmalar, çünkü burada konuşan insanlar değil, “kurum olarak beden” ve sonra bütün, soyut “kurum olarak tiyatroda akşam” konuşacak ve ardından tiyatro kendisi ölüyor ve yeniden canlanıyor zombi dünya bedeni.

Kurumlar suçlu

Tüm zaman, üslup ve anlam düzeylerinde son derece alışılmadık bir şekilde gezinen yazar Sivan Ben Yishai, burada bir kez daha tüm retorik kayıtları ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, Peter Handke’nin keskin bir şekilde inceleyen selefi olan 1966 tarihli “İzleyici Hakareti”ni düşünmemek daha iyidir, çünkü Ben Yishai’nin mesleğe yönelik dolambaçlı hakareti, kıyaslandığında oldukça dostça kalıyor. Ve neredeyse zararsız, çünkü beklenmedik bir hata yapıyor, yardım etmek istediği mesleği ve tabii ki onların da karnını doyuran seyirciyi yeterince ifşa etmiyor. Her şey yazılı olduğu için, hiçbir şey kurumun kısıtlamalarından kaçamaz – kısacası bu. Ve eğer tiyatro kurumu değilse, o zaman ailenin, siyasetin, para kazanmanın, genel olarak zorlamanın kurumu. Herkes değişiklik isterken, hiç kimse buna cesaret edemez, hele tiyatroda çalışanlar.

Gob Squad Volksbühne'de

Gob Squad Volksbühne’de “Evde kimse var mı?” diye soruyor

Elbette bu doğru, kabaca konuşursak, ama yine de tamamen yanlış. Çünkü her yerde kaynıyor, müdahaleler yapılıyor, değişiklikler yapılıyor. Ancak Sivan Ben Yishai ve Sebastian Nübling, geceyi büyük tiyatro ve dünya yangınında etkili bir şekilde sonlandırmak için gerici sınırlı görüş ve şehir tiyatrosu rutini ile kendilerini büyülediler. Ve tabii ki Nübling, her küfür numarasını büyük bir soloya çeviriyor. Boş bir balon gösterisi ve büyük bir yanlış anlama.

sahne tacizi 25 Aralık, 6 Ocak 19 Gorki Tiyatrosu’nda, biletler ve başlangıç saatleri Tel.: 20221115 veya www.gorki.de