Haas F1 kadrosundan ayrılan Mick Schumacher, dönüş tarihini deklare etti

bencede

New member
AJANSSPOR – HABER

Efsane Alman pilot Michael Schumacher’in oğlu Mick Schumacher, kadrosu Haas ile yollarını ayırdı. Schumacher’in Haas’taki yerini, daha tecrübeli bir pilot olan vatandaşı Nico Hulkenberg alacak. Gelecek dönem F1 koltuğuna oturamayacak olan Schumacher, gelecek dönem olmasa bile 2024’te Formula 1’e geri döneceğini söylemiş oldu.

“Son yarışım üzere hissetmiyordum”

Konuyla ilgili PlanetF1’e konuşan Schumacher, hafta sonu koşulan Abu Dhabi GP için direksiyon başına geçerken farklı hisler hissedip hissetmediği sorusuna şu karşılığı verdi:

“Şaşırdım. Dönemin son yarışım üzere hissetmiyordum, benim son yarışım üzere de hissetmiyordum.”

“2024’te geri dönmek var”

Formula 1’e geri döneceğinden emin olduğunu lisana getiren Alman pilot “Aklımda 2023’te olmasa bile 2024’te geri dönmek var. Geri dönebilmek için yeterli bir pozisyonda olduğumu söyleyemem fakat bir şeyler elde edebileceğimden eminim. Süratli olduğumu kanıtladığımı hissediyorum, öteki bir fazlaca insanın da gelişimimden mutlu olduğunu biliyorum.” dedi.

Abu Dhabi GP’de kaza yaptı

Schumacher, F1’de ikinci dönemi olan 2022 yılında beklenen gelişmeyi sağlayamadı. Dönem boyunca toplam iki puan alan Schumacher, dönem ortasında epeyce fazla kazaya sebep oldu.

2022 final yarışı Abu Dabi’de, Nicholas Latifi ile pist üstü gayreti verdi. İkili, bu uğraşın akabinde temas yaşasa da, Schumacher yarışa devam edebildi ve Haas ile F1’deki son yarışında 16. sırayı elde etti.

Haas, Schumacher’e donut için müsaade vermedi

Sezonun son yarışı olan Abu Dhabi GP daha sonrası veda için donut yapan Schumacher’e, kadro telsizinden ‘bunu yapmaması’ söylendi.

Donut esnasında 23 yaşındaki pilota telsizden, “Üzgünüm Mick, fakat lütfen donut yapmayı bırakır mısın? Hakikaten üzgünüm ancak bunu yapamayız.” dendi.

Schumacher ise, “Sorun değil, ben de sizi seviyorum.” biçiminde karşılık verdi.

İşte 2022 Formula 1 Pilotlar Klasmanı

1. Max Verstappen 454 puan
  2. Charles Leclerc 308
  3. Sergio Perez 305
  4. George Russell 275
  5. Carlos Sainz Jr. 246
  6. Lewis Hamilton 240
  7. Lando Norris 122
  8. Esteban Ocon 92
  9. Fernando Alonso 81
  10. Valtteri Bottas 49
  11. Daniel Ricciardo 37