İsrail’de çok sağcı siyasetçi Ben-Gvir’in eşinin belindeki silah tartışma yarattı

Adanali

New member
İsrail’de çok sağcı siyasetçi Ben-Gvir’in eşinin belindeki silah tartışma yarattı
Sara Netanyahu, İsrail’de 1 Kasım’daki erken genel seçimlerden zaferle ayrılan eşi Benyamin Netanyahu‘nun seçime ittifakla girdiği dini ve çok sağcı parti liderlerinin eşleriyle Batı Kudüs’teki bir otelde bir ortaya geldi.

Siyasi önderlerin eşlerinin bir arada ayakta verdiği bir fotoğrafta, Sara Netanyahu’nun yanında duran Itamar Ben-Gvir’in eşi Ayala Ben-Gvir’in belinde açık biçimde asılı duran silahı dikkati çekti.

‘Benim silahım var, nasıl işinize gelirse’

Fotoğrafın ülkede tartışma yaratması üzerine Ayala Ben-Gvir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Benim silahım var. Nasıl işinize gelirse.” tabirlerini kullandı.

İsrail’de toplumsal medya kullanıcıları da olaya ağır ilgi gösterirken, Ben-Gvir çiftini eleştiren ve alaya alan epeyce sayıda içerik ve karikatür paylaşıldı.

İsrail seçimlerinde ‘aşırıcı-ırkçı’ partiler zafer kazandı

İsrail’de 1 Kasım’da gerçekleştirilen erken genel seçimlerde, eski Başbakan ve muhalefet başkanı Benyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ blok 120 sandalyeli İsrail Meclisine 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazandı.

Netanyahu’nun kuracağı koalisyon hükümetinde ‘aşırıcı-ırkçı’ siyasetleriyle tanınan Yahudi Gücü önderi Itamar Ben-Gvir’in yer alma ihtimali ise yeni hükümetin Filistin siyaseti açısından tasaya niye oluyor.

Mescid-i Aksa baskınları üzere provokatif aksiyonları ile tanınan Ben-Gvir, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin şiddet hareketlerini teşvik etmesiyle biliniyor.

Sürekli yanında taşıdığı tabancasıyla Filistinlileri tehdit etmesiyle tekraren gündeme gelen Itamar Ben-Gvir, geçen yıl Tel Aviv’de bir otoparkta, aracını park etmesi yasak olan bir yere bırakması niçiniyle uyaran Filistinli çalışanları silahını çekerek tehdit etmişti.
Alıntıdır