Panik Atak Hakkındaki Mitler

parakrali

Global Mod
Global Mod
Panik atak hakkında kimi yanlış bilinen/düşünülen durumlara ve bunlarla ilgili açıklamalara
aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. ‘Kalp krizi geçiriyorum.’

Panik atak esnasında bireylerin kalp krizi geçirdiğini düşünmesi yaygın bir durumdur. Eğer
tabip denetiminden geçtiyseniz ve hekiminiz fizikî bir sorun olmadığını söylemiş olduyse
yaşadığınız durum kalp krizi değil panik atak olabilir. Panik atak rastgele bir durumda ortaya
çıkabilecekken, kalp hastalıkları efora bağlı olarak ortaya çıkar. Bir diğer deyişle kişi ne kadar
fazlaca fizikî olarak hareket ederse o kadar fazlaca kalp hastalıklarına bağlı belirti ile karşılaşır. Bu
belirtiler kişi dinlenmeye başlıktan daha sonra ortadan kalkar.

2. ‘Panik atak geçirirsem ölürüm’

Panik atak geçirirken karşılaşabileceğiniz en makus senaryo kendinizden geçmenizdir. Fakat
kendinden geçme ve geri gelme birkaç saniye ortasında meydana gelir.

3. ‘Panik ataklar vücuduma ziyan veriyor’

Panik ataklar kişinin vücuduna ziyan vermek için değil, korumak emelli olan sempatik sinir
sistemi aktivasyonudur. Sistem bir süre daha sonra kapanır ve vücut kendini olağan haline geri
getirir. Panik ataklar kişinin vücuduna ziyan verecek boyutta değildir. Ama kronik olarak
gerilim ve telaş yaşıyorsanız, yıllar içerisinde fizikî ve hormonal dengesizlikler ile bedeninizde
rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Kronik olarak gerilimli ve dertliyseniz ve nasıl baş edebileceğinizi
de bilmiyorsanız, uzmana müracaatınızı önerebiliriz.

4. ‘Ömrümün sonuna kadar panik atak geçireceğim’

Panik ataklar bir döngü ortasında meydana gelir. Vücutta oluşan kimi değişiklikler kişi
tarafınca endişe ile karşılanır ve bu değişikliklere felaket içerikli manalar yüklenir (mesela;
kalp krizi geçiriyorum yahut ölüyorum gibi). Kişi yüklediği bu manalar ile daha da korkar ve
korktuğu için belirtilerin şiddeti artar. bu biçimdelikle panik atak döngüsü oluşur. Şayet fizyolojik bir
sorununuz yoksa, yaşanan durumun size ziyan vermediğine ve belirtilerin tehlikeli
olmadığına büsbütün inandığınızda panik ataklar ortadan kalkacaktır.

5. ‘Panik atak geçirirken diğerine ziyan verebilirim’

Kişi panik atak esnasında kendini dehşet ortasında ve ne yapacağını şaşırmış hissedebilir. Fakat
şimdiye kadar panik atak geçirirken rastgele bir kişinin etrafa ziyan verdiği kaydedilmiş bir
durum değildir.