René Pollesch ve Fabian Hinrichs, “Hiçbir Şey Tamam Değil” – tiyatro incelemesi

Adanali

New member
Neredeydik? Kötü dünya, kendinden nefret, hastalık. Dünyanın rüya çifti, çağdaş ve hepsinden önemlisi kendinden şikayetçi olan yönetmen ve tiyatro yönetmeni René Pollesch ve oyunculuk sanatçısı Fabian Hinrichs bir sonraki tura çıkıyor. Tanrım, hepimiz yaşlıyız. Prater'in açık hava oyunu “Mükemmel Gün” ile neredeyse on beş yıl önce mükemmellik seviyesine ulaşıldı. 2015 yılında Volksbühne'deki “Sevgililerinizi Öldürün”, kendinize fazla değer vermenin ve “Tam bir başarı olasılığına inanmanın” sınırlarını zorladı. Dünyadaki Değişim” 2019 yılında Friedrichsstadt-Palast'a gömüldü ve ardından Korona karantinaları sırasında yeniden toparlanan ve dağılan Volksbühne'de yorgun bir şekilde yaralarımızı ovuşturduk ve kendimize “İyi misin?” diye sorduk.

Hayır, durumumuz pek iyi değildi. Ve bugün, neredeyse iki yıl sonra, işler çok daha kötü. Dayanma gücü tükendi, savaş, terör, gerileme hızla ilerliyor, biz sadece alışkanlıktan dolayı burjuva varlığımızı onarıyor ve tamir ediyoruz, dişler, kemikler, saçlar, para, mide, libido, bela AI kontrollü cihazlarla, sosyal ve geleneksel medyanın çöplüğüyle. Belki de tüm bunların en kötü yanı, ruh halleri, zayıflıkları, korkuları ve erken çocukluktan itibaren yansıtılmamış deneyimler yığınıyla, tembel ve ayrıcalıklı karbondioksit üreticisinin bu rolünün utancıdır.

Hinrichs ve Pollesch'in şimdi “Evet, hiçbir şey yolunda değil” diyerek devam ettirdikleri ve bunu nezakette yeni bir boyuta taşımaları daha da kahramanca. Diyalog bile var! Fabian Hinrichs bize hayat planlarına takılıp kalmış, destekli yaşama geçmeden önce tatil evlerinde birkaç kez konaklayan bir apartman topluluğunu canlandırıyor. Konum kesinlikle uyuyor: Anna Viebrock imzalı ahşap panelli, 1960'ların sarı klinker tuğlalı, yığılmış kayaların ve küçük bir havuzun yanında yer alan bir bungalov.

Hinrichs aynı zamanda anlatım ve düşünce düzeyini de üstleniyor; her şey uygun bir durgunlukla, neredeyse hiç teknik imanın ötesine geçmiyor, her zaman rol kostümlerinin yalnızca yarısını değiştiriyor ve sıvanmış kollara takılıp kalıyor, ancak sonra anlarda tamamen geri dönüyor, yanıyor. çaresizlik ve taşan köpüren boş aşklarla. Utanmayı bırakın, Volksbühne'ye gidin, ortak güçsüzlüğün tesellisini bulun!

Biz de paket taşıyıcısıyız, bahşiş için bir sebep yok.Thomas Aurin

Son zamanlarda yüksek sanatçıların dünyaya karşı çıkan beyin fırtınasında korku dolu bir soru işareti olarak bu tiyatroda giderek daha sık oturulurken, bu kez sahne, özdeşleşme için anlatısal olarak çok rahat bir şekilde açılıyor. Elbette siz de hakarete uğrarsınız, ama yalnızca kendinizi hakarete uğramış, reddedilmiş, yetersiz, gerçekliğin buz fırtınasında depresif, kanayan, gözetleyen bir beyhude meme ucu olarak tanıyacağınız şekilde. 70 dakikalık bu özverinin ardından tiyatrodan çıkıp, cesur bir gülümsemeyle, düşmanca Şubat yağmuruna adım attığınızda, arkanızda biraz da olsa suçluluk duygusu bırakmanız mümkün mü? Ah, damlalar yağdırıyorsun, gel, küçük gözyaşlarına karış! Birçok insanın durumu çok daha kötü olsa bile, ben burada bir anlığına da olsa benim acımı çekebilirim.

Orta Doğu çatışmasından bahsetmeye bile gerek yok, ortak dairenin kısa süreliğine siyasi olarak birbirinin yoluna çıkması, pozisyon ifade etmesi, itiraf talep etmesi, kaynakları sorgulaması yeterli. Ayrıca temizlik, banyoya erişim ve başkalarının mantıksız alışkanlıkları hakkında da tartışmalar var. Anlatıcı Hinrichs, “Ah, ah” diyor, “ortak dairede güzel bir gün değildi, değil mi? Bakalım nasıl devam edecek.”

Filmin cinayet ve kasıtsız adam öldürmeyle sonuçlandığını daha ilk sahneden anlıyorsunuz: Birisi yardım için çığlık atıyor, havuza itiliyor, üzerine tükürülüyor ve bıçaklanıyor. Tüm rollerde: Kendini suyun altına iten, saçını çeken, sızlanan, bıçaklayan, yalvaran, kesen ve ölen Fabian Hinrichs. Kendimizi yok eden biziz. Bu konuda bile yalnızız.

Buzdolabının rahatlığı

Gece mavi, dolunay parlıyor. Çok güzel! Ve sessiz ol! Normalde kıkırdayan Volksbühne seyircisine de hafif, temiz bir sessizlik yayılıyor. Etrafınızdaki alan çok sıkı bir şekilde kapanıyor, karanlıkta birbirinize çok yakın hareket ediyorsunuz. Nefes gider. Ortak katlanır yatakta hâlâ biraz gıcırtı ve hışırtı var. İçimizden biri uyuyamıyor ve iradesini, gücünü, arzusunu kaybediyor ve bizi bir duaya sürüklüyor. “Bundan nefret ediyorum… İhtiyacım olan şeyden nefret ediyorum… Bıktım… Yalnızlık ve bok içinde ölüyorum… Savaşta olmamızdan nefret ediyorum… Her tartışmadan nefret ediyorum savaş hakkında.”

Ne cevap verebilirsin? Kimse cevap vermiyor. En azından bir insan değil. Ama sonra bir şey konuşuyor: “Hayat yaşamaya değer ve orada senin için yardım var. Artık yaşamak istemiyorsanız bir arkadaşınıza ya da akrabanıza başvurun ya da profesyonel yardım alın.” Bizi gecenin bir yarısı intihar etmekten alıkoyan ve konuşan buzdolabıdır. Hapşırırsın ve soğuk algınlığını bir hazine gibi taşırsın.

Evet hiçbir şey yolunda değil. 15, 25 Şubat, 9, 23 Mart tarihlerinde Volksbühne'de, biletler Tel.: 24065777 veya www.volksbuehne.berlin adresinde

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.