Şampiyon belli! Formula 1, Formalite 1 oldu | Verstappen Son Üç Yarışı Kazandı

bencede

New member
Atı alan Üsküdar’ı geçti

Yiğit YÜKSEL

Yaz içindeki yazımı “Sezonun bitimine dokuz yarış kaldı… Birinci üç yarış bu manada pek kritik olacaktır. Bu üç yarışı Verstappen kazanırsa şayet atı alan Üsküdar’ı geçebilir.” biçiminde sonlandırmıştım.

Atı alan Üsküdar’ı geçti. Verstappen son üç yarışı kazandı. tıpkı vakitte Belçika’da 14. kolay, Ferrari’nin meskeni İtalya’da yedinci bayağı başlayarak göstere göstere kazandı.

Sezonun tamamlanmasına altı yarış kalırken, Ferrari stratejik yanılgılara doyamadı. Mercedes yetişti. Şoförler gayretinde ikincilik için dört pilot çekişiyor.

Markalar uğraşında ikincilik için Ferrari ve Mercedes çekişiyor.

Russell Mercedes’teki birinci döneminde Hamilton’u geride bırakıyor. Hamilton şayet dönemi altıncı sırada tamamlarsa F1 mesleğindeki en makus kararı elde etmiş olacak. Hiç yarış kazanamadan bitireceği birinci dönem da 2022 dönemi olabilir. Hamilton’un emekli olacağı niyetim geçerliliğini koruyor. Güvenlik aracı yarış zevkini azaltıyor Yağmur altında yarışların güvenlik aracı eşliğinde başlaması kadar F1’in cümbüşünü alıp götüren öteki bir şey görmedim. bir daha benzeri biçimde yarışların güvenlik aracı eşliğinde tamamlanması da kimseye doyum vermiyor. FIA’nın bu duruma artık el atması gerektiğini ve “artık tur” uygulamasına geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yarışın başında yahut ortasında giren güvenlik araçları gidişatı fazlaca etkilemese de, son 10 çeşit kala giren güvenlik aracı her şeyi değiştirebiliyor. Birçok yarış iki saatlik limitin altında tamamlanıyor. Bu niçinle güvenlik aracının son 10 tıpta girmesi durumunda pistten çıktığı çeşit sayısı kadar yarışa eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu durumda yarış en çok 10 tıp uzatılabilir. Gruplar yakıt ve lastik stratejilerini bu ihtimali gözeterek düzenledikleri sürece sıkıntı
yaşamayacaklardır. Geçtiğimiz Pazar günü İtalya yarışında son çeşitlerde yaşanan olayda kimileri kırmızı bayrakla yarışın durdurulması gerekliliğini savundu. Çok önemli bir kaza olmadığı sürece, çok yağmur indirmediği ve operasyonel olarak pistteki yabancı unsurların temizlenmesi ve bariyerlerin onarılması üzere uzun sürecek işlerin ortaya çıktığı durumlar dışında kırmızı bayrakla yarışın durdurulması mümkün değil. Araçların durması mekanik olarak ek problemler doğurabileceğinden İtalya üzere motor ve fren sıcaklıklarının tavan yaptığı bir pistte son beş cins kala araçları durdurmak epeyce önemli sonuçlar doğurur. Bu niçinle son 10 cinste giren güvenlik aracı uygulaması için “artık tur” uygulamasının en makul tahlil olduğunu düşünüyorum. Pekala 11 cins kala girdi 8 cins kala çıktı, ne olacak sorusunun karşılığıysa; 10-8=2 cins eklenecek olması.

Mucize değil çılgınlık gerekiyor

Verstappen ve RedBull’un şampiyon olamaması için mucize değil çılgınlık gerekiyor. Bu “çılgın” sebeplerin oluşacağını düşünmüyorum. Verstappen muhtemelen Japonya ve ABD’de şampiyonluğunu ilan edecek. Kalan yarışlarda şoförler ve markalar ikinciliği için çaba devam edecek.