Travma daha sonrası Gerilim Bozukluğu

parakrali

Global Mod
Global Mod
Günlük rutini bozan, ani ve beklenmedik bir biçimde gelişen, dehşet, tasa ve panik yaratan, kişinin anlamlandırma süreçlerini bozan olaylar travmatik yaşantılar olarak tanımlanmaktadır. Kişi, gerçek bir tehditle karşılaştığını algılamış; fizikî ziyana maruz kalmış yahut buna şahit olmuş; bu esnada da çok derecede dehşet, çaresizlik ve dehşet hissetmişse, durum kişi için travmatik bir yaşantı olarak tanımlanabilmektedir.

Travma yaşayan beşerler, üzerinden yıllar geçse de başlarına gelenleri başka insanlara anlatmakta zorluk çekerler. Vücutları, endişeyi, öfkeyi ve çaresizliği bir daha yaşarken, savaşma ya da kaçma dürtüleri bir daha canlanır lakin bu hislerini lisana getirmeleri neredeyse imkansızdır.

Travma daha sonrası gerilim bozukluğu belirtileri nelerdir?

İstenmediği biçimde yenidenlayan anılar, yenidenlayıcı ve rahatsız edici düşler, uykusuzluk, olayı hatırlatan yer yahut durumlardan kaçınma davranışları, her şeyi denetim altında tutma isteği, çok uyarılmışlık ve artmış korku, suçluluk, pişmanlık, gerçekliği ayırt edememe, öfke patlamaları, ağlama nöbetleri, dikkati toplamada zorluklar, toplumsal içe çekilme, içe kapanma, travmatik anıların tümünün yahut bir kısmının istenmeden bir daha yaşanması üzere belirtiler bir aydan daha uzun müddettir devam ediyorsa, Tssb’nin varlığı değerlendirilmelidir.

Travma ile başa çıkmak için neler yapabiliriz?

Korunun: Yaşanan travmatik olay daha sonrası yemek yeme, ahenge üzere temel gereksinimleri kesinlikle karşılamaya çalışın.

Temas kurun: Aileniz, arkadaşlarınız ya da ulaşabileceğiniz resmi gorevlilerle temas kurun. Uzmanlara ulaşın.

Kendinize karşı sabırlı olun: Zorlayıcı bir olaydan daha sonra kendinize vakit tanıyın. hiç bir şey çabucak ve bir defada olağana dönmeyecektir.

Farkındalığımız arttıkça hayatımızı denetim etme olasılığımız da artar. Ne hissettiğimizi bilmek, niye o denli hissettiğimizi anlamanın birinci adımıdır.

Duygularınızı paylaşın, bu sayede toplumsal etrafınızdan yardım alma imkanınız olur.

Sizi meşgul edecek yardım çalışmalarına, hayatınızı sisteme koymanıza yardım edecek yapan faaliyetlere yönelin. Siz hareket ettikçe, olumsuz hisler sizden uzak duracaktır.