Tükürük iplikleriyle birbirine bağlanan: Gorki Tiyatrosu’ndaki “Antigone”

Adanali

New member
Ben, tiksintiyle bağırıyor. ben ben ben ben. Kelime gırtlaktan gelen bir çığlık haline gelene kadar onlara bağırır. “Kendi pisliğimin içinde dönmeye devam etmek istemiyorum.” Ama yönetmen Leonie Böhm ve Gorki Tiyatrosu’ndaki ekibinin içine girdiği tam da bu döngüsel hareket. Programda “Antigone” yer alıyor ve ayrıca Sofokles’in oyunundan birkaç bölüm de yer alıyor. Ama aslında sadece kendinizi mitten kurtarmak ve gelenekten, kuşaklardan ve izleyicilerden ayrılmış, şekilsiz, açığa çıkmış ve sefalet, ölüm korkusu ve ayrıca birkaç paket sıvı tiyatro dışkısı içinde yıkanmış, o andaki birey üzerinde düşünmek için.

Kayboldular, karışık, koyu kumaştan bir kasanın, bir rahim içinde mi gevezelik ediyorlar? Arka tarafta küçük bir delikten ışık odaya giriyor. Dayanışma ancak sahnedeki dört oyuncunun (Lea Draeger, Eva Löbau, Julia Riedler ve Çiğdem Teke) durumsal olarak paylaşılan kaderinde ve canlı müzisyen Fritzi Ernst’te bulunabilir. Bu teatral sanat, çatışma, yönelim, biçim, mesaj ve hatta pathos gibi hiyerarşik ve toksik teatral geleneklerden kaçınmayı amaçlamaktadır.

Bunun yerine Go’ya, yani oyunun bir tür kültüne geri dönüyor. Bunun için karşılıklı özen içinde utanma ve tiksinme sınırları aşılıyor: Önce ıslık çalıyorlar, sonra üflüyorlar, sonra tükürüyorlar, vıraklıyorlar, tükürüyorlar, boğuluyorlar, tükürük topluyorlar, ağızlarına damlasınlar. diğerleri onu ışıltılı olanlara çeker Dillerinden iplikler çıkarır, birbirlerinin dudaklarını yalar, birbirlerine sürerler.

İlan | Daha fazlasını okumak için kaydırın

İğrenç tiyatronun eğlencesi nerede?

Akşam boyunca dördünün her biri aşağı yukarı çıplak olarak dışkı havuzuna atlamış olacak. Sonra fışkıran sarılmalar ve mukus var. Bu aslında eğlenceli olmalı, örneğin 2005’te Jürgen Gosch’un “Macbeth” adlı eserinde iğrenç bir tiyatro olarak karalanan cadı performansında olduğu gibi, ancak dörtlü şehvetli, hayvani kendi kendine yeterliliğe ulaşamıyor ve yaptıkları her şeye takılıp kalıyorlar. ironi ve imayla yapın.

Bir kez güzel bir resim ortaya çıktığında: Bir kadın, diğerinin elastik elbisesinin altına çırılçıplak giriyor ve çıplaklığı kumaştan görünene kadar dışarıdan kir bulaşıyor. Birinin diğerine doğmamış bir çocuk gibi, sıkışmış bir cinsel partner gibi veya ölü bir anne gibi yapışması, hayatın darlığı ve yeryüzündeki ölülerle iç içe olması bu kucaklaşmada açıkça ortaya çıkar. Yasağa rağmen yeraltı dünyasına giden yolu bulabilmek için kardeşini tozla kaplayan Oedipus kızı efsanesi de bir şekilde bununla ilgilidir. Bu akşamdan sonra burayı bir çeşit kanalizasyon sistemi olarak hayal edeceksiniz.

Antigone 21 Nisan, 14 Mayıs, 19:30 Maxim Gorki Tiyatrosu’nda, biletler ve bilgi Tel.: 030 20221115 veya gorki.de’de