Alibaba Küme Holding Lideri: Ankara’daki görüşmeler, buluta yatırım konusunda bizi cesaretlendirdi

Adanali

New member
Alibaba Küme Holding Lideri: Ankara’daki görüşmeler, buluta yatırım konusunda bizi cesaretlendirdi
Alibaba Küme Lideri Michael Evans, Trenyol’da yaptıkları yatırım ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati ile gerçekleştirdikleri görüşme hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Evans, Alibaba’nın Trendyol’daki hissesini yüzde 86.5’e kadar çıkarması hakkında yaptığı yorumda, yatırım yapmadan evvel “Bu kadar büyük bir operasyon için Türkiye gerçek bir yer mi?” sorusunu sorduklarını söylemiş oldu. Türkiye’ye yatırım yaparken üç değerli noktaya odaklandıklarını lisana getiren Evans, birinci vakit içinderda Türkiye’nin coğrafik pozisyonunun elverişliliğine baktıklarını, ikinci olarak ülkedeki mevcut üretim tesislerini incelediklerini ve üçüncü olarak Türkiye’de bu işi yönetebilecek bir Türk takımının olup olmadığına baktıklarını söylemiş oldu. Evans ayrıyeten, şu an Trendyol’da Çinli bir çalışanın olmadığını ve şirketin büsbütün Türk önderler tarafınca yürütüldüğünü belirtti.

Yatırım öncesinde pazarın genel durumu hakkında konuşan Evans, şu tabirleri kullandı:

“Ben Türkiye’ye 5 yıl öne geldim ve hangi firma ile çalışacağıma baktığımda, Trendyol o devir oldukça küçüktü. Olukça muhafazakâr amaçlarla başladık zira küçük firmalar epey süratli da büyüyebilir birden de yok da olabilir. Biz bu yüzden idare takımına ve iş fırsatına yoğunlaştık. Akabinde mümkün olduğu kadar süratli büyümeleri için onları teşvik ettik.”

‘5 yıl evvel Türkiye’ye girdiğimizde küçük bir pazar vardı’

“Alibaba’nın küresel büyüme stratejisi içerisinde Trendyol’un ve Türkiye’nin kıymeti nedir?” sorusunu cevaplayan Evans, “Türkiye, hem Avrupa’ya birebir vakitte Ortadoğu’ya yakın, bu bize stratejik avantaj sağlıyor. Trendyol’un stratejisini beğeniyorum. 5 yıl evvel Türkiye’ye girdiğimizde birkaç farklı oyuncu vardı. Küçük bir pazardı ve az sayıda rekabet edeceğimiz firma vardı. Artık rakiplerin birçok büyüdü, kimileri Trendyol üzere süratli büyüdü lakin biz rekabetin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Zira biz rakiplerimizden bir şeyler öğreniyoruz” dedi.

‘Trendyol’un Türk hükümetinden önemli takviye alacağı hissine kapıldım’

Evans, 6 Ocak 2022 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile gerçekleştirdiği toplantı hakkında yaptığı değerlendirmede, Ankara’daki görüşmelerin “oldukca verimli” geçtiğini ve kısa bir vakitte pek epeyce şahısla görüşme fırsatı yarattığını söylemiş oldu. Toplantının kararı hakkında yorum yapan Evans, şöyleki devam etti:

“Bizim de üzerinde çalışmak istediğimiz biroldukça kıymetli proje var. Ben Trendyol’un Türk hükümetinden önemli dayanak alacağı hissine kapıldım. Toplantının, altyapı ve bulut bilgi sürecinde ileriye dönük yatırımlar yapmamız ismine bizi cesaretlendirdiğini düşünüyorum.”

Alibaba Trendyol’daki hissesini yüzde 86.5’e çıkarmıştı

Alibaba, 2018 yılında 728 milyon dolarlık yatırımla Trendyol’un yaklaşık yüzde 75’ini bünyesine katmıştı. Çinli e-ticaret devi Alibaba Group, 2018 ve 2020 senelerında yapılan sermaye artırımlarının akabinde 24 Mart 2021 tarihinde yapılan 350 milyon dolarlık sermaye artımı ile şirketteki hissesini yüzde 86,5’e kadar çıkarmıştı.

Çin'in ve dünyanın en önde gelen e-ticaret şirketlerinden Alibaba Grup Başkanı Sayın Michael Evans ile ülkemizdeki yatırım fırsatlarını ele aldığımız verimli bir görüşme gerçekleştirdik. pic.twitter.com/ajpDayZxx8

— Dr.Nureddin NEBATİ
🇹🇷
(@NureddinNebati) January 6, 2023
Alıntıdır