Bağımlılık

parakrali

Global Mod
Global Mod
Bağımlılık kronik bir hastalıktır. Genetik, çevresel ve ruhsal faktörler bağımlılıkta değerli bir rol oynar. Genç olmak, eş vakitli bir psikiyatrik bir rahatsızlığa sahip olmak ve aile geçmişinin olması üzere faktörler bağımlılıkta risk faktörü olabilir. Herkes bağımlı olabilir ancak birtakım şahsi özellikler bunda risk oluşturabilir. Bunlar; dürtüsellik ve yenilik arayışıdır. Erteleme ve hazzı bekletme kapasitesi düşük bireyler bağımlılığı süratli geliştirebilirler.

Beynin denetim merkezi Frontal Korteks davranışlarımızın denetim ve karar verme süreçlerinde faal rol oynar. Bu sebeple gençlerde az gelişmiş, gelişmenini tamamlamamış olan bu beyin yapısı denetim sistemini tam gerçekleştiremez. Bu yapı 25 yaşına kadar gelişmeninin son halini alır, beynin en son gelişen kısmıdır. Ergenler bu sebeple Amigdala dediğimiz duygusal beyinleriyle karar verme süreçleri daha etkindir. Ve bu yapı duygusal anıların işlenmesi ve ödül düzeneğiyle kurduğu ilişkiler kararı bağımlılıkta kıymetli bir yer oynar.

Bir sefer bağımlılık geliştirdikten daha sonra beyin işlevleri farklı çalışmaya başlar. Unsurlar beyne dolaylı ya da direkt ulaşabilirler. Beyin yapısında küçülmeye sebep olurlar. Hafıza, bellek, denetim ve dikkat üzere bilişsel süreçlere ziyanı büyüktür. Bu sebeple bağımlılık ömür uzunluğu tedavi gerektirir. Değerli olan ayık kalmak değildir, aşermeye niye olacak eski ortam ve arkadaşlardan uzak kalmak, hayat kurallarını bir daha düzenlemek gerekmektedir. Alkole yahut unsura ulaşımı zorlaştırmak gerekir. Kişi aşerme belirtilerini güzel tanımalı ve riskleri konusunda bilgili olmalıdır. Toplumsal dayanak her vakit için değerli bir faktör olup, kişinin bırakmaya yönelik motivasyonu da kıymetlidir. İlaç ve psikoterapiler ile bağımlılık önlenebilinir yahut denetim altına alına bilinir.

Öbür davranışsal bağımlılıklar da emsal yapılarla başlar ve ilerleme göstermektedir. Alışveriş, oyun, bağlantı, kumar üzere bağımlılıklar da bir beyin hastalığıdır. Bu rahatsızlıkların da tedavi edilmesi gerekilmektedir. Bu konularda dayanak için uzmanlardan psikoterapi alabilirsiniz.