“Berlin’deki büyük aşama sona ermiş olabilir”

Adanali

New member
Birleşme sonrası tiyatro tarihinin en güzel sorgulamalarından biriydi, bir an donup kaldım çünkü Matthias Lilienthal’in, HAU Tiyatrosu’nun yönetmenliği görevinden ayrıldıktan sonra 2012’de Green Hill’deki Richard Wagner Festivali’ni devralacağını düşündüm. Sanatsal ortakları Frank Castorf ve Christoph Schlingensief’in bu biraz uzak ve yabancı dünyanın gidişatını belirleyen yapımlar yarattığı düşünüldüğünde pek de cazip bir düşünce değil. Ama hayır, Bayreuth’a değil, Lübnanlı genç sanatçılarla bir yıl boyunca çalıştığı ve kalıcı bağlantılar kurduğu Beyrut’a gidiyor. Bu arada, bu insanların birçoğu oradaki sefil çalışma ve yaşam koşullarından kaçarak, kültürel potansiyeli Lilienthal’in şu anda sergilediği, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli ekonomik krizler ve siyasi çatışmalar sonucunda farklı toplulukların biriktiği Berlin’e indi. Berlin Festivali’nin çatısından yeni festival “Performing Artists” ile. Kendisiyle kısa bir süre önce bir röportaj için görüştük.

Bay Lilienthal, Berliner Festspiele çatısı altında çok uzun sürmeyen bir dizi uluslararası festival oldu. Exiles Gösterisiyle Avrupa Sezonu ve Dış İlişkiler’in izinden gitmek ister misiniz? Ve farklı olarak ne yapmak istiyorsun?

Festival, diasporik sanatçılara büyük temsil kurumunun olanaklarını sunuyor. Şu anda yaptığım, bütçenin esas olarak Berliner Festspiele, Piyango fonları, Federal Kültür Vakfı, Federal Sivil Eğitim Ajansı ve Allianz Vakfı’ndan geldiği, nispeten yönetilebilir bir festival. Fikir, Frankfurt am Main’de Lübnan Festivali’ni yaparken aklıma geldi. O zamanlar, sanatçı Rabih Mroué bana artık anavatanı Lübnan’da sürgünde hissettiğini çünkü buranın kendisine yabancılaştığını anlattı. Aslında, Beyrut’taki tüm kültürel sahne, en azından 30 yaşın üzerindekiler için artık Berlin’de çalışıyor. Bu hiç de siyasi zulümle ilgili değil, ama oradaki hayatın gerçekliği çalışmayı imkansız kılıyor. Yiyecek dahil her şeyde bir kıtlık var ve ardından elektrik sürekli kesiliyor – prova sahnesinde ışık yok ve klima yok. Bu, insanları Berlin’e gitmeye motive ediyor.

Matthias Lilienthal: “Benim için bir önerisi olan herkes benimle iletişime geçmeli”
  • hisseler
Neden Berlin’e? Artık o kadar ucuz değil.

Bu aşama artık bitmiş olabilir. Şu anda Atina ve Lizbon önemli ölçüde daha ucuz şehirler. Bununla birlikte, Berlin’de topluluklar oluştu ve bazılarını yalnızca festival için yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim. Berlinale’den Dorothee Wenner beni Berlin’de yaşayan Güney Afrikalı film yapımcılarıyla tanıştırdı ve burada güçlü bir sahne olduğunu fark etmemiştim. Yani göçmen toplulukları açısından düşündüğünüzden daha da zenginiz. Berlin’in gizli kalmış sahnelerini görünür kılmak istiyoruz.

Sadece bitmiş projeleri mi yüklüyorsunuz?

Sadece değil. Festivalin kendine ait dört prodüksiyonu var: Rus Ada Mukhina’nın Berlin’de performatif yürüyüşü olan “Exile Promenade” ve mistik Basothian ve Lesotho’lu film yapımcısı Lemohang Jeremiah Moses’ın “Ancestral Visions of the Future/Pageantry of Wailing”. postkolonyal gelenekleri birleştirir. Senegalli sanatçı Alibeta, 1949’da Berlin’de siyahilerin buluşma yeri olan “Pinguin Bar”ı direniş, aktivizm ve caz için yeniden canlandırıyor. Bunlar performans alanında ilk kez bu boyutlarda çalışan kişilerdir. Son olarak da uzun süredir Berlin’de yaşayan Lübnanlı performans ikilisi Lina Majdalanie ve Rabih Mroué’nin yabancı metinleri ilk kez sahneye koyan “Hartaqat – Heresies”i.

bilgi kutusu resmi

Benjamin Pritzkuleit

kültür yöneticisi

Matthew Lilienthal 1959’da Batı Berlin’de doğdu, on yıl sonra Hür Üniversite’deki eğitimini bıraktı ve önce gazeteci olarak çalıştı, ardından tiyatroda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı, Basel’de Frank Baumbauer’in yanında dramaturg oldu, Frank Castorf’a kadar 1991’de onu Volksbühne’ye getirdi ve 1998’e kadar burada kaldı.

Farklı istasyonlardan sonra diğer görevlerinin yanı sıra Theatre der Welt festivalinin başkanı olarak, 2003 yılında on yıl boyunca başkanlığını yaptığı HAU Tiyatrosu’nun kurucu direktörlüğüne atandı. 2015’ten 2020’ye kadar Münih Kammerspiele’nin direktörlüğünü yaptı.

bu sezondan beri Berliner Festspiele’de kendi kurduğu Performing Exiles festivalini yönetiyor.

Kulağa küçük geliyor.

Farklı toplulukların bakış açılarını yansıtmaya çalışıyoruz ve ilgili yapımlara her zaman ana dili İngilizce olan kişiler eşlik ederse, festival için büyük bir başarı olur.Dillere ek olarak, çok farklı tematik temas noktaları da sunuyoruz.

Ancak, İngilizce bilmeyen insanların eli kötüdür. Performing Exiles neden sadece İngilizce kullanıyor ve Almanca altyazı kullanmıyor?

Ayrıca Almanca üstyazılar sunmak isterdik. Ancak sınırlı finansmanımızla bunu gerçekleştirmek zordu. Burada sürgünde yaşayanların çoğunun konuştuğu dil İngilizce olduğu için referans dil olarak İngilizceyi seçtik. Anlayışınızı rica ediyorum.

Seyirci olarak kimleri görüyorsunuz? Daha çok sahnenin kendisini mi hedefliyor?

Hayır, Berlinliler için bir festival. Biz burada şehrin en batısındayız, normalde bu devasa barakada büyük ulusal ve uluslararası yapımlar gösteriliyor. Performing Exiles ile başlangıç aşamasında, belli bir merak ve yeniliğe açıklık gerektiren, kimilerine yeni ufuklar açabilecek, kimileri için de kendi bakış açısını ilk kez bu evde resmedebilecek deneysel yapımlarımız var. Herkes davetlidir ve bu şehirde herkesin özleyeceği bir şey vardır.

Serhij Zhadan: Karşı koymayı bırakırsak yok oluşa teslim oluruz

Serhij Zhadan: Karşı koymayı bırakırsak yok oluşa teslim oluruz
  • hisseler
Alçakgönüllü olmak ve zaten orada olana odaklanmak akıllıcadır. Bu, seyahat masraflarından ve karbondioksitten tasarruf sağlar. Ama bir de etik boyutu var: Bir sürgün yeri olarak Berlin, bu dünyadaki çatışmalardan ve krizlerden faydalanmıyor mu? Ve birçok çatışma ve kriz sömürgeciliğin sonucu olduğu için şimdi yine bundan faydalanıyoruz.

Bunda pek çok gerçek var. Ama sadece Berlinliler değil, maddi imkan ve performans imkanı sağladığımız buraya gelen sanatçılar da faydalanıyor. Biz göçmen sanatçıların ilgisini çeken bir ülke ve şehriz ve kapsayıcı bir toplum gibi bir şey olacaksa bu, onlara finansman fırsatlarına erişim sağlamamız gerektiği anlamına gelir. Bu festivalle yaptığımız şey bu, bir şeyleri görünür kılmaya yönelik çok materyalist ve pratik bir ilk adım. Bu işe yararsa, mutlu olacağım.

Sanatçıların bu festival fırsatını siyasi pozisyonları işaretlemek için kullanacaklarına dair bir istek veya korku var mı? Bu, anti-Semitizm tartışmasının sanatı geride bıraktığı Documenta’da oldukça ters gitti.

Hayır, o kadar endişeli değilim.

Matthias Pees:

Matthias Pees: “Birisinin espressoyu yapması gerekiyor”
  • hisseler
Weltoffenheit Girişimi tarafından eleştirilen Federal Meclis’in BDS kararının çalışmalarınıza bir etkisi oldu mu?

Temel olarak, sanatın politik olarak alakalı olması ve sorumluluk üstlenmesi hoş karşılanır. Bu, örneğin, Eyal Weizman ve Forensic Architecture ile birlikte Mariupol’daki tiyatronun bombalanmasını adli tıp yöntemleri ve virtüöz dijital görselleştirmeler kullanarak analiz eden Ukraynalı sanatçı Maksym Rokmaniko’nun “Hafıza Tiyatrosu” için geçerlidir. Tamamen tüm ideolojik şemaların ötesinde işleyen bu ders performansı, tiyatronun rolü hakkında da farklı düşünmenizi sağlıyor. Felaket ve suç dışında – bunun öncesinde, örneğin yatak örtüsü olarak perdeyi keserek ve ısıtma için sandalyeleri yakarak, tiyatroyu mülteciler için bir sığınak yerine dönüştürmeye yönelik muğlak bir sembolik eylem vardı.

Programda Ukraynalı ve Rus sanatçıların pozisyonları yer alıyor. Bu bir sorun mu?

Her şeyden önce, açılış gününde Serhij Zhadan’ın grubu Zhadan i Sobaky ile çalacağı için mutluyum. Çatışmaların bu kadar tırmandığı 24 Şubat 2022’den çok önce, iki buçuk yıldır festival üzerinde çalışıyorum.

Yeni yönetmen Iris Laufenberg: Doğu-Batı çatışması artık Deutsches Theatre'da rol oynamıyor

Yeni yönetmen Iris Laufenberg: Doğu-Batı çatışması artık Deutsches Theatre’da rol oynamıyor
  • hisseler
Festivalin çatışma karşıtları arasında diyalog için bir çerçeve sağlayabileceğine dair umut var mı?

Ukraynalıların neden şimdi Rus kültürünü boykot ettiğini anlıyorum. Bu kültürün – Pan-Slavizmi ile Dostoyevski gibi – bugün olanlarla bir ilgisi var. Bu inkar edilemez, Alman entelektüel kültürünün faşizmi destekleyen kısımları da inkar edilemez. Sanat yoluyla barış yaratmak mı? Bu çok umut verici.

Disiplinlerarası festival Performans Sürgünleri 15 Haziran’da üç dünya prömiyeri ve ünlü yazar ve müzisyen Serhij Zhadan’ın Kharkiv ska-punk grubu Zhadan i Sobaki’nin vereceği konserle başlıyor. 25 Haziran’a kadar on gün boyunca gösteriler, konferanslar, söyleşiler, konserler ve partiler olacak. Program ve biletler berlinerfestspiele.de adresinde mevcuttur.

Görüşme ortağımız tüm cinsiyetleri belirtmek için iki nokta üst üste kullanımını vurgular.