Berlinli oyun yazarı Sivan Ben Yishai Mülheim Drama Ödülü'nü kazandı

Adanali

New member
Berlin'de yaşayan yazar Sivan Ben Yishai, ünlü Mülheim Drama Ödülü'nü kazandı. Kamuya açık bir tartışmanın ardından jüri, Cumartesi akşamı geç saatlerde onun “Nora mı yoksa Malikanenin Gübrelenmesi Nasıl Yapılır?” adlı eserini seçti.

Jüri, eseri “özlü, zarif ve yerinde” yazılmış “büyük bir iddianame metni” olarak övdü ve geleneksel olarak halka açık toplantısında övdü. Sivan Ben Yishai ödülü ikinci kez kazandı.

1978'de İsrail'de doğan oyun yazarı, Henrik Ibsen'in klasiği “Nora”yı alıp tersine çevirdi: yardımcı karakterler talep ediyor, daha fazla metin ve daha fazla para talep ediyor: hizmetçiler, paket teslimatçıları ve diğer ikincil karakterler sonunda istiyor Devam eden iyi eğlence makinesindeki pastadan payları. Jüri üyeleri, Ben Yishai'yi “kötülüklere karşı deha içgüdüsü” sergilediği için övdü. Metin “birçok düzeyde heyecan verici, sıradışı ve moral verici”. Eserin prömiyeri Hannover Schauspiel'de yapıldı ve aynı zamanda Berlin'de Deutsches Theatre Kammerspiele'de Anica Tomić tarafından sahnelendi.

Mülheim Drama Ödülü 15.000 Euro değerindedir ve Alman tiyatro dünyasının en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilmektedir. Mülheim Tiyatro Günleri'nin özelliği, oyunların saf metnine odaklanılması: sahnedeki prodüksiyon başlangıçta göz ardı ediliyor. Komite konuşmacıları, aksi takdirde yarışma oyunlarını belirlerken alınan bazı kararların farklı olacağını, çünkü prodüksiyondan her zaman memnun olmadıklarını söyledi.

Sonucu kapat

Kazananlar halka açık jüri toplantılarında belirlenecek. Bu yıl beş jüri üyesinden üçü Sivan Ben Yishai'ye, ikisi ise Ewe Benbenek'in “Meyve Suları”na oy verdi. Ben Yishai, iki yıl önce “Yaralar sonsuza kadar (Ulusal Bir Şair Olarak Otoportre)” adlı oyunuyla Mülheim Drama Ödülü'nü almıştı.

Yine 15.000 Euro tutarındaki Çocuk Oyunu Ödülü, “südpol.windstill” adlı eseriyle Viyanalı yazar Armela Madreiter'e verildi. Dokuz yaş ve üzeri çocuklar için hazırlanan film, alkolik bir annenin yanında zor koşullar altında büyüyen Ida'nın hikayesini anlatıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.