Covid-19 Sürecinde Ruhsal Dayanıklılık

parakrali

Global Mod
Global Mod
Çok değil bundan tam bir buçuk ay öncesine döndüğümüzde hepimizin farklı günlük rutinleri, farklı uğraşları vardı. Rutin hayatlarımıza devam ederken bu kadar uzun bir es vermek kimsenin aklına gelmezdi. Daha evvel yaşamadığımız ve ne yapacağımızı bilmediğimiz bir müddetçten geçiyoruz. Konutta kal davetleri daha sonrasında meskenlerde izole olunan, bulaş riskiyüksek olduğu düşünülen kümeler ile büyükşehirlerde kısa periyodik de olsa sokağa çıkmanın yasaklandığı, çalışma biçimlerinin değiştiği, her türlü ortamda toplumsal aralığın mümkün olduğunca korunmaya çalışıldığı, olağan rutinlerimizi değiştirmek zorunda kaldığımız bir kriz süreci bu.Covid-19 sürecinde alınan tedbirler daha sonrasındakendimizi dinlediğimizde korktuk, kaygılandık, evvelarimizin ne olduğunu sorguladık ve hala sorgulamaktayız. Neleri ihmal ettiğimizi, nelere boş yere üzüldüğümüzü, nelerle vakit kaybettiğimizi yakından gördük. Global pandemi niçiniyle aktivitelerimizi sonlandırdık ve alışık olmadığımız bu durum bizleri ruhsal olarak çok zorladı.

Bu günlerde daha düzgün hissetmek için yapmamız gerekenler kısmına kendi yaptıklarımı anlatarak başlamak istiyorum. Daha evvel yapmak isteyip, vakit bulamadığım için ertelediğim ne var ise hepsini yapmanın tam sırası olduğunu düşünerek harekete geçtim. Bunları yaparken azamî randıman sağlama ve mükemmeliyetçi olma üzere bir maksat koymadım. Yalnızca ‘AN’ da kalmayı önemsedim. Kesin ve net kararlar alıp kendimi yormadım. Günümü istediğim üzere planlayıp ne yapmak istiyorsam onu yaptım ve daima bir şeyler yapmalıyım kanısından sıyrıldım. bununla birlikte işlerimi online olarak meskenden yürütmeye devam ettim. Diğerlerine dayanak olabilmek için en evvel kendinizi uygun hissetmeniz ve krizle baş edebilmiş olmak gerekir. Ben de kendimi âlâ hissettiğim ve durumla baş ettiğimi fark ettiğim noktada diğerlerine takviye olmaya başladım.

Pekala bu günleri yaşarken sizler neler yapıyorsunuz? hayatımızda birinci sefer yaşadığımız, alışkın olmadığımız bu durumda yaşantınızda neler değişti? Yeni uğraşlar edindiniz mi? Toplumsal bağlarınızı nasıl devam ettiriyorsunuz? Bu günler neyin değerini hatırlamanızı sağladı?

Siz bu soruların cevaplarını düşünürken yapmanız gerekenlerle ilgili birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Öncelikle bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması için; fazlaca geç saatlerde uyumamaya ihtimam gösterin. Fizikî antrenmanı arttırın ve yemek yeme tertibinizi bozmayın. Hangi yaş aralığında olursa olsun kesinlikle çocuklarınızın oyunlarına katılın ve birlikte oyun kurun. Büyüklerinizle bağlantı kurmayı asla ihmal etmeyin onların bu süreçte en hayli bizlere muhtaçlığı olduğunu unutmayın. Salgına ait haberleri belli saatlerde muteber kaynaklardan alın, hastalıkla ilgili güzelleşme oranlarını takip etmeye çaba gösterin. bu vakitte bulaş riskini azaltacak halde yapabileceğiniz işlere odaklanın ve asla salgının bitmeyeceği, tekrar dışarı çıkamayacağınız, sevdiklerinizi bakılırsameyeceğiniz, ne kadar tedbir alsanız da virüsten korunmayacağınız üzere bilişsel çarpıtmalarınızın kurbanı olmayın.

Ne kadar vakit alacağını bilmesek de bu kriz sürecinde evvela sıhhatimizi koruyarak, kuvvetli ömür tecrübelerinin öğretici ve güçlendirici yanları olduğunu unutmadan dayanışma ile bu güç günleri geride bırakabiliriz. Sıhhatle kalın.