Dagmar Manzel “Tatort” komiseri Paula Ringelhahn olarak duruyor

Adanali

New member
Hava sıcak, Berlin inliyor. Dagmar Manzel’in toplantımız için seçtiği Pankow’daki küçük kafede hâlâ gölgede bir masa var. Oyuncu büyüleyici Berlin diliyle “Sizi buzlu kahveye davet edebilir miyim?” diye soruyor. Ama sonra soğuk, durgun su konusunda anlaştık. Ayrıca daha az tatlıdır.

Bayan Manzel, ne oldu da Nisan 2015’ten bu yana Komiser Paula Ringelhahn olarak soruşturduğunuz ve Fabian Hinrichs’in Komiser Felix Voss olduğu Franken “suç mahallini” yakında terk edeceksiniz?

Hiçbir şey olmadı ama neredeyse on yıl yeterli sanırım. Bu sefer on filmle Franconia’da olmak benim için harikaydı, harika insanlarla çalışabildim ve bunun için Bayerischer Rundfunk’a çok minnettarım. Şimdi son bir bölüm çekiyorum ve ardından huzur ve neşe içinde veda ediyorum, stres yok, tartışma yok, dram yok, hepsi organik, hepsi sağlıklı. 1958’de doğdum ve yakında gerçek hayatta emekli olacağım ve işte o zaman hayatın yeni bir aşaması başlıyor. Bunu gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. Belli bir yaşa ulaştıklarında pek çok insan gibi.

İlan | Daha fazlasını okumak için kaydırın

Sadece güzel bir rolü değil, aynı zamanda televizyon yayıncılığı yoluyla kendinizi geniş bir izleyici kitlesine sunma fırsatını da mı kaybediyorsunuz?

Ekrandan uzakta değilim, sadece artık “suç mahallinde” sıkı bir şekilde bulunmuyorum. Çekimleri organize etmek de lojistik açıdan giderek daha karmaşık hale geldi çünkü çok sayıda tiyatro görevim nedeniyle genellikle yalnızca yaz aylarında müsait oluyorum. İşte bu zamanlar Fabian Hinrichs’in ailesiyle tatile çıkmayı sevdiği zamanlar.

Komiser arkadaşınız yıllar içinde kendisini biraz öne çıkarmış olabilir mi?

Eğer öyle bakarsanız… Fabian Hinrichs’le iyi bir ilişkimiz var, oyuncu olarak onu takdir ediyorum, seviyorum, o bunu bensiz yapacak, çünkü “Tatort Franken” elbette devam edecek. Ayrıca kendimi bir proje veya görevle değil, ister film, ister tiyatro, ister müzik tiyatrosu prodüksiyonları olsun, her zaman projelerin bir karışımıyla tanımlıyorum.

“Olay mahallini” özlemeyecek misin?

Bir bakıma evet ama hâlâ başka güzel görevlerim var! Ben Komische Oper’da sahne almaya devam edeceğim, Christian Schwochow’un yönettiği Lot Vekemans’ın iki kişilik oyunu “Gift” ise Ulrich Matthes ve benim şu ana kadar neredeyse yüz kez sahnelediğimiz Deutsches Theatre repertuarında kalacak. . Birkaç ilginç film teklifi var. Ve geçen yıl Komische Oper’da Franz Wittenbrink’in çocuk operası “Pippi Longstocking” ile ilk kez kendim yönettim. O kadar güzel bir çalışmaydı ki devam etmeyi çok isterim. Görelim.

Denetçiler için “Tatort” ücretlerinin altı haneli aralıkta yaklaşık 60.000 avrodan yüksek olduğu duyuluyor. Özellikle emekli maaşınız göz önüne alındığında paranız nasıl gidiyor?

Elbette para önemli ama ben erkenden çalışmaya başladım ve uzun süre çalıştım; yani iyi bir emekli maaşı alacağım. Benim için en önemlisi artık kendime daha fazla zaman ayırabilmem, projelerime huzur içinde hazırlanabilmem, çocuklarımla, torunlarımla ve annemle birlikte olabilmem. Kendisi 92 yaşında ve çok iyi durumda, keşke bunun bir kısmını bana da miras olarak bıraksaydı.

Hayatınızın bu aşamasına iyi hazırlanmış gibi görünüyor musunuz? Peki bunu sabırsızlıkla bekliyor muydunuz?

Kesinlikle evet! Ben de bunu, bir teklife karşı karar verdiğinde “Artık bunu yapmak zorunda değilim!” demekten hoşlanan sevgili, değerli arkadaşım Sylvester Groth gibi kabul ediyorum. Ben de bu tavrı benimsedim. Ama neyse ki Sylvester, Katharina Witt hakkındaki yeni ZDF filmi için kazanılabildi. Bu filmde onun antrenörü Jutta Müller’i canlandırıyorum ve o da Müller’in kocası olarak orada. Bu yıl biraz yavaşlamak istedim ama olmadı: Yürüyüşten sonra küçük bir ameliyat geçirdim ve bacağım kırıldı. Ve şaşırtıcı bir şekilde, sonuna kadar çok yakın ilişki içinde olduğum eski kocam Robert Gallinowski öldü.

Aktris Dagmar Manzel (solda), Katarina Witt ve aktris Lavinia Nowack ile birlikte “A freestyle that Stay” filminin setindeZDF/Düşan Martincek

Artık flaşlar yok, ilgi odağı yok, resmi etkinlikler yok, çığlık atan hayranlar yok mu?

Tanrı aşkına, bu asla bana göre bir şey değildi! İçinde bulunduğum bir filmin galası varsa mutlaka giderim, öyle olması gerekir. Ama yıllardır kendimi sözde olayların stresinden kurtarıyorum. Bu benim bira bardağım değil. Hiçbir zaman bir partide ya da lüks bir akşam yemeğinde siparişimi almadım, çünkü birisi beni sinemada ya da sahnede görmüştü. Örneğin, çok mutlu bir işbirliğine ve harika bir dostluğa sahip olduğum Barrie Kosky, Deutsches Theatre’da “Gerolstein Büyük Düşesi” gösterisine geldi ve ardından şunları söyledi: “‘Öp beni Kate,’ yapacağım ‘ sizlerle.” Bu Müzikal 2008’de Komische Oper’da büyük başarı elde etti. Hayır, bir yere görmek ve görülmek için gitmek bana göre değil. Bu yüzden bütün süslü gece kıyafetlerimi Deutsches Theatre fonuna verdim, uzun zamandır onlara ihtiyacım yoktu.

Bunun yerine işinizde hangi paradigmaları ve koşulları tercih edersiniz?

Beni harekete geçirecek ve tatmin edecek gerçekten iyi bir role ihtiyacım var. Kendini işine adamış bir oyuncu olduğumdan, diğer insanların bana güvendiklerine ve benimle çalışmaktan keyif aldıklarına dair onaya ihtiyacım var. Kendimi geliştirebilmem için bana sanatsal alanın verilmesini isterim ama başkalarının da gelişebilmesini istiyorum. Saf soloizm bana hiçbir zaman çekici gelmedi. Büyük roller benim için elbette önemli ama başlı başına bir amaç değil.

Meslektaşınız Ulrich Matthes bir zamanlar oyunculuk sanatınızı “tamamen gerçek” olarak, sahte bir ton ve tavır olmadan tanımlamıştı. Kabul?

Pek çok şey yaşadım ve her şey güzel değildi ama bu beni rahatlatıyor ve ayakları yere basıyor. Bir şeyler yolunda gitmezse kendi kendime şunu söylüyorum: Panik yapma! Bu sadece tiyatro! Bu sadece bir film! Benim için işim son derece önemli ve tatmin edici, buna hiç şüphe yok ama başka şeylerin de olduğunu hiçbir zaman unutmadım. Hiçbir zaman işimin her şey olduğunu söylemedim çünkü onlar benim iki çocuğum ve torunlarım. Önce gelirler.

Bir zamanlar kendinizi mütevazı bir şekilde “yetenekli drama çalışanı” olarak tanımlamıştınız çünkü kolej Oyunculuk Sanatı Ernst Busch, 1981 yılına kadar eğitim aldığınız teknik bir okuldu.

Aynen öyle, işimin ustalık ve tecrübeyle çok ilgisi var. Ve alçakgönüllülükle! Bu söz benim için bu bağlamda özellikle önemli, geri adım atmanız gerektiğini ifade etmek için. Başrolde olsanız bile bir hikaye anlatmalı ve kendinizi ona kaptırmalısınız. Karakter neden şunu veya bunu yapıyor? O neden böyle? Önemli olan bu, bir oyuncu olarak neler yapabileceğim değil. Böyle boş bir iddia hiçbir zaman ilgimi çekmedi.

Oldukça eleştirel DT efsanesi Fred Düren, seni bir provada yeni bir meslektaşı olarak gördükten sonra “Anladı” dedi. Görünüşe göre oyuncu olduğunuza hiç pişman olmadınız mı?

Hayır, kesinlikle hayır, işimin bana hayatta çok faydası oluyor. Eğer siz de benim gibi her zaman hayal ve fantezilerle doluysanız, meraklıysanız ve insanlarla çalışmaktan keyif alıyorsanız bu iş size bir hediye. Ayrıca müzik yeteneğiniz varsa ve bunu deneyebilirseniz, zaten çok tatmin edici bir hayatınız var demektir. Hiçbir zaman dirsek atmak zorunda kalmadım, her zaman beni gören, koruyan, bana meydan okuyan ve cesaret veren yönetmenlerim oldu: Wolfgang Engel, Horst Schönemann, Dieter Mann, Heiner Müller, Thomas Langhoff, Barrie Kosky gibi. Doğru zamanda doğru yerdeydim ve ortaya çıkan fırsatlardan yararlanabildim. Tabii eğer bunu başaramasaydım, çok hızlı bir şekilde tekrar dışarı çıkacaktım.

Bunca yıldan sonra hala izleyiciyi bu kadar etkilemeyi nasıl başarıyorsunuz?

Rollerimin benimle çok ilgisi olsa da, bu sadece benimle ilgili değil, insanlara ulaşmak ve onları harekete geçirmekle ilgili. Bu yüzden her zaman gerçekten yapmak istediğim işi seçiyorum. İçimden geçiyorlar, ben de kendimle ilgili çok şey açığa vuruyorum ama aynı zamanda pek çok şeyi işleyebiliyorum, örneğin “Hediye” de ve kısa sürede inanılmaz duygularla başa çıkabiliyorum: keder, üzüntü, neşe, öfke, umutsuzluk, özlem aşk ve her şey bir mizah anlayışı ve bir tutam mizah ile. Tüm çalışmalarımdaki anahtar kelime muhtemelen can damarıdır; ne kadar çoksa o kadar neşelidir.