İthalat ve ihracat sektörü SAT ile Gümrük arasında daha fazla koordinasyon talep ediyor

celikci

Global Mod
Global Mod
VE: AGA (ANAM'ın öncüsü olan Genel Gümrük Ajansı) ve SAT nasıl çalışıyordu?

– CNM: SAT bünyesinde kurumsal bir mimari mevcut olup, gümrüklerin işleyişi ve gözetimi ile ilgili fonksiyonlar, hizmetler, bütçe, personel ve ofisler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.

SAT, ANAM ve diğer bazı genel yönetimler arasında tamamen iç içe geçmiş fonksiyon ve süreçlerin oluşturulduğu bir kurumsal yönetim biçimi oluşturuldu. Her şey düzgün bir şekilde organize edildi ve birleştirildi.

Bir noktada gümrüklerin o zamanki Başsavcılık Ofisi'nin (PGR) veya Ekonomi ve Endüstriyel Kalkınma Sekreteri'nin (Secofi) bir parçası olması gerektiğine dair fikirler vardı.

VE: ANAM'ın işleyişi nasıl geliştirilir?

– CNM: Gümrüklerde AGA ile var olan yapıya benzer bir yapının tasarlanması için çok geniş bir fırsat alanı var.

Şu anda gümrük sistemlerinin bakımı ve modernizasyonu konusunda bazı yatırımlar yapılıyor. Ancak eksik olan, toplama, kaçakçılığa karşı saldırı ve denetim görevlerine odaklanan çok etkili bir gümrük idaresi oluşturabilmek için SAT ile daha fazla koordinasyon veya daha fazla iletişimdir.

Donanmanın olduğu yerde gümrükler var, Ordunun olduğu yerde de gümrükler var. Bu nedenle, iç koordinasyon ve daha sonra SAT ile olan ilişki üzerinde çalışarak başlamalısınız.

VE: SAT ve ANAM ile toplantılarınız oldu mu?

– CNM: SAT ve ANAM ile daha iyi gensoru ihtiyacını dile getirdiğimiz ayrı toplantılar yaptık. Bu tür bir yaklaşımı arayan yalnızca biz değiliz.

Hem gümrük hem de vergi makamı, gümrük işlemleri ve gümrükleme sonrası işlemlerde denetimin iyileştirilmesine yönelik önerilen fikirlere açıktı.

VE: Dış ticaret firmaları için denetim süreci nasıl oldu?

– CNM: Risk analizinin geliştirilmesine olanak sağlayan teknolojik sistemlere yatırım. Otoritenin sahip olduğu bilgiler, analiz ve çapraz kontrol yapılmasına olanak tanıyarak, gereklilikleri karşılamayan bir operasyonun nerede olabileceğini bilmemize olanak tanır.