Öz-Şefkat

parakrali

Global Mod
Global Mod
Bir kıyı kenarında kuş sesleri ve dalga sesleriyle vücudunu, zihnini dinlendirirken; o dinginliğin âlâ geldiğini hissettiğin ve daha fazlasına kendine layık gördüğün anda hissettiğin histir öz şefkat. Güneşin yüzünü ılık ılık ısıttığını, bacaklarını sardığını, yosun ve tuzlu su kokusunu kuşların bağırışları eşliğinde içine çekerken hissettiğin dinginliği hatırla. hayatında ne çoğunlukla yahut kaç kez bu dinginliği yaşıyorsun? Zihninin ve vücudunun gereksinimlerine ne kadar hakimsin? Gereksinimleri sıralarken hangilerine daha fazlaca öncelik verip hangilerine hiç yer vermiyorsun? Pekala yer vermediklerine ne kadar gereksinimin olduğunu biliyor musun?

Kendini zalimce eleştirdiğin vakit içinder olmuştur. Bir yanın seni korur, o kadar da hak etmediğini söyler bu tenkitleri. Bir yanın ise tenkitte ne haklı olduğunu ispatlamaya, hipotezler sunmaya devam eder. Hak etmediğini söyleyen, tenkitleri yumuşatan tarafının sesini televizyondaki volume düğmesi üzere düşün. O denli bir anını hatırla, o ses sıfır ile yirmi içinde hangi düzeye denk geliyor? Diğer bir örnekle öz bakımının bütünlüğüne sıfır ile yirmi içinde hangi düzeyde hisse biçersin? Bunların yanıtı, büyük oranda kendine ne kadar çoğunlukla şefkatle sarıldığınla hakikat orantılı. Kendine sarılmak da neyin nesi diye sorabilirsin. Depresyon hırkası, depresyon çorabı, depresyon battaniyesi, yorganı, sevgilisi… Bunlar kendini düşük hissettiğinde seni bir bütün olarak tutmak, dağılmanı engelleyecek, sarıp sarmalayacak, özetlemek gerekirse muhtaçlık duyduğun şeylerin başında gelebiliyor. Temelde şefkat duygunu besleyen bu hareket yahut malzemeler uygun hissetmene yardımcı oluyor. Dağılmış kalbini, karışmış zihnini, bulanmış duylarını sarıp sarmalıyor. Bunlara somut olarak makûs hissetiğimiz anlarda gereksinim duyuyoruz. Şefkat hissine her vakit muhtaçlığın olduğunu ve bunun isminin öz şefkat olduğunu söylesem? Dağıldığımız vakit içinderda ağır bir biçimde hissettiğin bu his, hayatında etkin olarak kullanabilirsen dağıldığın vakit içinderda bu kadar karmaşık ve dağılmış hissetmemene yardımcı olacak güçte bir şey. Antrenman yapmak üzere düşün. İdman yapmayı ömrüne yerleştirmiş biri ağır bir yük kaldırırken; ömründe hiç idman yapmayan biri ağır bir yük kaldıracağı vakit, ikisinin de tartıya karşı verecekleri reaksiyon farklı olacaktır. Hiç antrenman yapmayan şahsa daha ağır gelecek ve daha sonrasında tahminen kas ağrıları yaşayacak. Antrenman yapana ise bir daha birebir tartıda fakat halledilebilir gelecek ve daha sonrasında bir ağrı yaşamayacaktır. İşte kendine gündelik hayat akışında yer verdiğin şefkat, güçlü vakit içinderında senin daha kolay atlatmana ve daha başedilebilir karşılamana yardımcı olacaktır.

Öz şefkat kendine alan yaratmaktır, öz bakımına ehemmiyet vermeni sağlar. Tahminen şuları düşünebilirsin: O kadar düşüncenin, gerilimin ortasında buna ayıracak vaktim yok. Karnımı doyurma kaygısındayım, barınma sıkıntısındayım, aşk acısı çekiyorum, ekonomik ezalar yaşıyorum, ailemle eşimle kardeşimle çatışıyorum, düşmanlarım var, vs. üzere sorunlarım var, bu benim için lüks bir şey, kendimi düşünemem diyebilir bunu bencilce düşünmeye kadar götürebilirsin. Tam da bu yüzden buna gereksinimin var. Hayat denen ringde daha güzel performans gösterebilmen, buz pistinde en güzel dans gösterini sergilemen için buna muhtaçlığın var. Zorluklarla daha âlâ baş edebilmen, gerilimle başa çıkman için öz şefkat gereksinimini karşılaman gerekli.

Ne yapacağım diye sorabilirsin? Sana ne yapacağını değil nasıl yapacağının yolunu gösterebilirim. Zira sen biriciksin ve seni lakin en düzgün sen tanırsın. Muhakkak kurallara sığacak bir kalıp değilsin. Yazının başında sana bir imajinasyon oluşturdum, şayet güzeline gitti ve hayal ettiysen bu sahneyi, epeyce sıradan bir kıyıda 5 dk. bile kendine bunun gerçeğini oluşturacak bir alan açabilirsin. Kıyı yok mu, bu biçimde hayal et. Hayal gücü bizlere verilmiş en mucizevi şey. Kapat gözlerini ve sana yeterli gelecek ne var ise onu hayal et. Bütün duyularına hitap edecek biçimde bütün bilgilerinı düşün. Sana güzel gelen şeylerin listesini yapabilirsin. İmkansızlar da olabilir bunu ortasında, hayal gücümüz bu yüzden var. Hayatta yanılgılar yapabileceğin gerçeğini unutma, kendine sarıl ve kendini dinle. Kumandandaki volume düzeyi metaforunu birtakım bazı kendini denetim etmek için sorabilirsin. goreceksin arttıkça çevrendeki beşerler seni daha uygun duyabilecek ve anlayacaktır. Zira evvela sen kendini duymuş ve anlamış olacaksın.