Sebastian Vettel, Formula 1’e geri dönecek mi? deklare etti

bencede

New member
AJANSSPOR – HABER

Formula 1 mesleğinde dört dünya şampiyonluğu bulunan Aston Martin pilotu Sebastian Vettel, dönem sonunda emekli olacağını deklare etti. Lakin Alman pilot, gelecekte yeterli bir fırsatlar yakaladığı an da pistlere yenidendan dönüş yapabilir.

“Artık müsabakaya gereksinimim yok diyemem”

Emekli olduktan daha sonra tekardan F1’e geri dönüp dönmeyeceğiyle ilgili Der Spiegel’e konuşan Vettel, “Bunu reddetmek istiyorum lakin yapamam. Bir ya da iki yıl daha sonra nasıl olacağımı bilmiyorum. İşin fizikî tarafına bakarsak, iki yıl ortadan daha sonra dönebileceğimiz bir spordayım. Lakin iki yıl daha sonra hâlâ ‘Hayır teşekkürler, artık müsabakaya gereksinimim yok’ diyebilmeyi isterdim.” dedi.

“Formula 1 olmadan kendimle başa çıkmak istiyorum”

Sezon sonu Formula 1’e veda ettikten daha sonra sunuculuk yapmacağını açıklayan Vettel “Elimde mikrofonla kameranın karşısına geçip görüşlerimi söylemeyeceğim. Formula 1, 16 yıl boyunca benim hayat hedefimdi. Artık içten içe, kendimle Formula 1 olmadan başa çıkmak istiyorum.” diye ekledi.

2014’ten daha sonra Vettel için her şey aksi gitmeye başladı

Vettel, 2010-13 yılları içinde art geriye dört şampiyonluk almış ve fazlaca sayıda rekoru eline geçirmişti. Ancak 2014’te turbo hibrit motorlar devri başladıktan daha sonra Vettel için her şey aykırı gitmeye başladı.

Ferrari’ye katıldığı 2015 yılından daha sonra umduğunu bulamayan Alman pilot, geçen yıl Aston Martin’e katıldı ve puan uğraşı vermekte dahi zorlandı.

Sebastian Vettel’in kariyeri

Red Bull kadrosuyla 2010-2013 senelerında üst üste 4 dünya şampiyonluğu yaşayan Vettel, mesleğinde 53 grand prix ve 57 “pole” konumu kazandı, 122 kere de podyuma çıkma başarısı gösterdi.

Tecrübeli şoför, 53 grand prix zaferiyle Lewis Hamilton (103) ve Michael Schumacher’in (91) akabinde en hayli yarış kazanan şoförler listesinde üçüncü sırada yer alıyor.