Viyana Reinhardt Semineri başkanı taciz iddialarının ardından istifa etti

Adanali

New member
Ev
Kültür
Maria Happel: Viyana Reinhardt Semineri başkanı taciz iddialarının ardından istifa etti

Sinema ve televizyonla da çok meşgul olan ve Reichenau Festivali’nin yönetmenliğini yapan Burgtheater oyuncusu, Reinhardt Semineri’nin başkanlığından istifa ediyor.

Aktris Maria Happel, Reinhardt seminerinde yönetim pozisyonu olmadan bile yapacak çok şey bulacak.IMAGO/SKATA

Alman aktris Maria Happel (60), ünlü oyunculuk okulundaki koşulları eleştirmesi üzerine Viyana Max Reinhardt Semineri’nin yönetiminden vazgeçti. “Soko Wien” adlı televizyon dizisinden ve Viyana Burgtheater’dan tanınan Happel Salı günü yaptığı açıklamada, “Sanatsal yönlere bağlı olan işim artık istenmediği için” derhal geçerli olmak üzere istifa etti.

Mayıs ayının sonunda, Viyana gazetesi Der Standard, Reinhardt seminerinin öğrencilerinden, devlet eğitim merkezinde sözde “gücün kötüye kullanılması, kayırmacılık ve cehalet” sisteminin kınandığı bir açık mektup yayınladı. Diğer şeylerin yanı sıra, yönetim enstitüde taciz ve gücün kötüye kullanılması işlemleriyle ilgilenmediğini söyledi. Ek olarak, Happel nadiren bulunur.

Happel daha sonra APA haber ajansına verdiği bir röportajda bu suçlamayı reddetti, ancak meşgul bir sanatçı olarak istediği sıklıkta öğrencilerin yanında olmadığını itiraf etti. Röportaja göre Happel, yardımcısının öğrencileri bir dereceye kadar ağlattığını eğitimin bir parçası olarak görüyor: duygular seminerin doğal “malları”. “Bizimki gibi eğitim merkezlerindeki bazı insanlara her zaman iyi davranılamayacağına inanıyorum. Aşılan sınırlarla çalışıyoruz.”

Reinhardt Semineri, Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nin bir parçasıdır. Diğerlerinin yanı sıra OW Fischer, Christiane Hörbiger, Ute Lemper, Birgit Minichmayr ve Christoph Waltz burada eğitim gördü.